Протягом останнього тижня в Україні відбулося кілька смертельних інцидентів за участю підлітків. У Києві за два дні дві дівчини 13 і 15 років випали з балконів. Крім того, в ліцеї Боярки дві школярки отруїлися спазмолітичними препаратами, одна з них загинула. На день пізніше таким же препаратом отруїлися двоє підлітків в Умані .

У ЗМІ та соціальних мережах те що відбувається називають і «епідемією самогубств», «хвилею суїцидів», та «небезпечним челенджем». Однак немає ніяких достовірних відомостей, що ці випадки пов’язані між собою. Проте в Україні вже просять заборонити деякі соціальні мережі, в яких нібито поширюють небезпечний контент. Інформатор розповідає докладніше про те, що відбувається.

У всьому винні TikTok та «групи смерті»

Кілька років тому в країнах СНД прокотилася хвиля інформації про так звані групи смерті, найчастіше звучала назва «Синій кит». Тоді вони діяли переважно в мережі «ВКонтакте». Попередження про небезпечні спільноти, які прийшли до нас з Росії, масово поширювали і репостили, з ними пов’язували чи не всі випадки дитячих смертей. Однак більшість спільнот з підозрілими назвами та картинками на перевірку виявлялися цілком нешкідливими групами, створеними саме на хвилі хайпа навколо теми. Через деякий час про групи смерті забули, тим більше, що факт їх існування так і не був підтверджений.

Однак, після останніх випадків в Україні легенду про «Синього кита» знову дістали з шафи. Причиною стало те, що мама однієї із загиблих дівчаток в Києві припустила,що трагедія може бути пов’язана з «якоюсь групою», в якій перебувала її дочка. Ймовірно, це була група для знайомств за інтересами. Більш детальну інформацію повинна надати поліція після перевірки телефону і проведення ряду експертиз.

Новим «ворогом» оголосили також соціальну мережу TikTok. Поліція Київської області в повідомленні про інцидент в Боярці написала,що «дівчатка подивилися відео в одній з популярних соціальних мереж із закликом спробувати медичний препарат». У популярній мережі відразу розгледіли TikTok та запропонували заборонити його в Україні.

На сайті офіційного інтернет-представництва Президента України за станом на 19 лютого зареєстровано 6 відкритих петицій про заборону соціальної мережі. На кожній з них поки – не більше 200 підписів (для розгляду петиції потрібно 25 000).

Уповноважений з прав дитини в Україні Микола Кулеба в коментарі УНН заявив,що підтримує заборону, але не має повноважень, щоб його ініціювати. На його думку, «власник TikTok так само, як у Facebook або Youtube, повинен контролювати контент і не дозволяти оприлюднення деструктивного контенту. Цього, як раз, в Tik Tok і немає». Варто відзначити, що омбудсмен не зовсім правий, в Tik Tok є правила,що забороняють поширювати заклики до насильства, екстремістські висловлювання, популяризувати небезпечні організації, зброю, азартні ігри і так далі. Модерація там також є, хоча і не ідеальна, як і у всіх інших соціальних мережах.

При цьому, колеги зі спільноти По той бік новин ,які займаються розкриттям фейків, спробували знайти хоча б одне відео із закликом приймати будь-які препарати, але їм це не вдалося. У коментарях користувачі також повідомляли, що нічого подібного в рекомендаціях їм ніколи не траплялося.

Що може стати причиною суїциду

Насправді, факторів, що спонукають людину зробити непоправне – дуже багато, і всі вони складні. Неправильно буде сказати, що причиною трагедії стала, наприклад, сварка з батьками, друзями або погані оцінки в школі. Те ж стосується і соціальних мереж. Самогубство – завжди комплексна проблема.

Євген Борисович Юр’єв – завідувач відділенням неврозів обласної психіатричної лікарні, вчений-психіатр, суїцидолог, розповів, що більшість людей, що роблять спробу вбити себе, насправді хочуть позбутися від нестерпного психологічного болю, а не просто померти.

Важливо пам’ятати,що люди говорять про самогубство переживають психологічний біль і хочуть поставити близьких до відома, а не просто привернути до себе увагу. Приблизно 8 з 10 суїцидентів подають навколишнім попереджувальні знаки про прийдешній вчинок. Людина, яка в минулому зробила суїцидальну спробу, без належного лікування може повторювати ці дії знову і знову, поки не досягне бажаного результату.

Якщо мова йде про підлітків, потрібно знати їх шаблони поведінки, щоб помітити зміни вчасно. Всупереч розхожій думці, темний одяг, специфічні смаки в музиці і дивні картинки не є ознаками суїцидальної настрою. А ось постійно пригнічений настрій, відчуття спустошеності і власної нікчемності, зміни в режимі сну та апетиті – можуть бути сигналами. Важливо мати довірчі відносини з дитиною, спілкуватися з нею тактовно та акуратно, задавати питання. Однак порушувати її особистий простір, гортати все листування і забороняти користуватися мессенджерами – не найкраща ідея, адже підліток може закритися від вас, а довірчі відносини будуть втрачені.

Якщо ви помітили тривожні зміни в характері дитини, але вам не вдається зрозуміти причину – не соромтеся звертатися за допомогою психолога. Спільний похід з дитиною до фахівця допоможе вчасно розпізнати проблему і зміцнити ваші відносини.

Більш докладно про те, як розпізнати і запобігти намір підлітка вчинити суїцид – читайте тут .

Куди звернутися за допомогою

  • 7333 – гаряча лінія LifeLiner Ukraine;
  • 0-800-500-225 – Національна дитяча гаряча лінія;
  • 0-800-211-444 – безкоштовна всеукраїнська гаряча лінія психологічної допомоги від МОМ ООН;
  • Центри соціально-психологічної допомоги в вашому місті.

ЗАЛИШТЕ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Введіть своє ім'я тут