Верховна Рада ухвалила закон про внесення змін до деяких законодавчих актів з метою приведення у відповідність до закону “Про внесення змін до статті 80 Конституції України щодо недоторканності народних депутатів” (№2237).

Як передає УНІАН, за це рішення проголосував 291 народний депутат із 390, зареєстрованих у сесійній залі. Жодного голосу “за” не дали фракції “Європейська солідарність”, “Батьківщина” та “Голос”.

Даним законом Кримінальний процесуальний кодекс України доповнюється статтею “Особливості порядку притягнення до кримінальної відповідальності, затримання, обрання запобіжного заходу, проведення слідчих (розшукових) та негласних слідчих (розшукових) дій стосовно народного депутата України”.

Встановлюється, що відомості, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення народним депутатом, вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань генеральним прокурором (особою, що виконує його обов’язки) у порядку, встановленому цим кодексом.

Клопотання про дозвіл на затримання, обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою чи домашнього арешту, обшук, порушення таємниці листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції, а також про застосування інших заходів, у тому числі, негласних слідчих дій, що згідно із законом обмежують права і свободи народного депутата, розгляд яких віднесено до повноважень слідчого судді, мають бути погоджені генпрокурором (особою, що виконує його обов’язки).

Розгляд таких клопотань, крім застосування негласних слідчих дій, здійснюється слідчим суддею, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, а в кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, – слідчим суддею Вищого антикорупційного суду.

Такі клопотання розглядаються за обов’язкової участі народного депутата. Слідчий суддя зобов’язаний завчасно повідомити депутата про розгляд зазначеного клопотання, крім клопотання про застосування негласних слідчих дій або обшуку.

Якщо народний депутат без поважної причини не прибув на судове засідання, або не повідомив про причини своєї відсутності, таке клопотання може розглядатися без його участі.

Без дозволу слідчого судді, винесеного на підставі клопотання, погодженого генпрокурором (особою, що виконує його обов’язки), дозволяється затримання народного депутата лише у разі, якщо останнього застали під час вчинення або безпосередньо після вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, пов’язаного із застосуванням насильства, або такого, що спричинив загибель людини.

Орган або посадові особи, які затримали народного депутата, повідомили йому про підозру або застосували до нього запобіжний захід, або здійснили інші слідчі дії (крім обшуку та негласних слідчих (розшукових) дій), зобов’язані негайно, але не пізніше 24 години з моменту вчинення таких дій, повідомити про це голову Верховної Ради України.

У разі вчинення відповідних дій стосовно голови ВР, орган або посадові особи зобов’язані негайно, але не пізніше 24 години з моменту вчинення таких дій, повідомити про це першого заступника голови ВР.

Ухвали за результатами розгляду таких клопотань можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у випадках, передбачених даним кодексом.

Забороняється доручати здійснення досудового розслідування кримінального правопорушення, вчиненого народним депутатом, іншим органам досудового розслідування, крім Національного антикорупційного бюро та центрального апарату Державного бюро розслідувань відповідно до їхньої підслідності, визначеної цим кодексом.

У законі “Про статус народного депутата України” встановлюється, що народні депутати не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання у Верховній Раді та її органах, а також при здійсненні депутатських повноважень, за винятком відповідальності за образу чи наклеп.

Особливості початку досудового розслідування щодо депутата, повідомлення про підозру, затримання, обрання щодо нього запобіжного заходу, проведення слідчих та негласних слідчих дій визначаються Кримінальним процесуальним кодексом.

Серед іншого, з регламенту парламенту, зокрема вилучається глава щодо розгляду питань про згоду на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання чи арешт народного депутата.

Цей закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, але не раніше дня набрання чинності законом “Про внесення змін до статті 80 Конституції України щодо недоторканності народних депутатів”.

ЗАЛИШТЕ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Введіть своє ім'я тут