У травні 2012 року Польща і Україна підписали договір про соціальне забезпечення, відповідно до якого українці, які працювали і сплачували податки у Польщі і в Україні, можуть розраховувати на польську пенсію.

Що необхідно, аби отримувати у майбутньому пенсію у Польщі?

Пенсія у Польщі

Розмір польської пенсії залежить від офіційної заробітної плати, яку особа отримувала, а також від внесків, які вона виплачувала в ZUS протягом свого трудового стажу. У 2019 році пенсія поляків становила майже 40 відсотків від своєї середньої зарплатні. Мінімальна пенсія у Польщі на сьогодні – це 1100 злотих брутто. Однак, щоб отримувати цю суму, необхідно виконати певні умови.

Умови для отримання пенсії у Польщі

Відповідно до польсько-українського договору, українець може отримувати пенсію у Польщі, якщо останнім місцем працевлаштування, зареєстроване в управлінні праці, було на території Польщі. Вимагається також, аби це була робота за трудовим договором або за договором-доручення.

Крім того, умовою отримання пенсії є досягнення необхідного мінімального віку і стажу роботи. Мінімальний пенсійний вік для жінок – 60 років, для чоловіків – 65 років. Трудовий стаж для жінок має становити 20 років, для чоловіків – 25 років. До стажу зараховуються періоди сплати пенсійних внесків до ZUS (під час працевлаштування), а також період несплати внесків протягом навчання в університеті.

Варто пам’ятати, що робота за договором підряду (umowa o dzieło) не зараховується до пенсійного стажу. Також занижувати пенсійний стаж може період перебування на лікарняному: коли ви знаходитеся у вимушеній відпустці через хворобу, внески на пенсію не нараховуються.

Важливо: період, коли ви не сплачували пенсійні внески в ZUS, не може перевищувати третину періодів виплати внесків.

Як зарахувати період роботи в Україні до пенсії у Польщі?

Польсько-український договір дозволяє сумувати трудовий стаж в Україні до пенсійного стажу у Польщі. Тобто якщо ви пропрацювали на Батьківщині 15 років, а потім 10 років у Польщі, то з цього періоду ви можете отримувати пенсію на території Польщі. Проте польський ZUS інформує, що заклад фінансуватиме пенсію українця лише за роки праці у Польщі. За період роботи в Україні пенсія пересилатиметься з місцевого Пенсійного Фонду України.

Аби додати до пенсійного стажу період працевлаштування в Україні, необхідно взяти довідку з місця роботи, яка підтверджувала б те, що ви там працювали. На довідці має бути вказаний розмір щомісячної зарплатні. Усі документи треба перекласти на польську мову у присяжного перекладача і подати до відділу ZUS за місцем проживання у Польщі. Важливо: періоди працевлаштування в Україні не може збігатися з часом працевлаштування на території Польщі.

Що робити у випадку, якщо ви виплатили мало пенсійних внесків?

Ви можете перевірити поточний стан пенсійного рахунку як польського, так і українського. Як вище згадувалось, мінімальна пенсія у Польщі становить 1100 злотих. Якщо на час досягнення пенсійного віку сума на вашому рахунку буде меншою, ніж мінімальна, то вам можуть нарахувати доплату. Для цього необхідно:

аби сума польської і української пенсії становила менше, ніж 1100 злотих;

перебувати у Польщі на постійному проживанні;

мати відповідний стаж (для жінок – 20 років, для чоловіків – 25 років).

Українці, які працюють у Польщі на сезонних роботах і тимчасово проживають у Польщі не можуть отримувати доплату до пенсії від ZUS.

ЗАЛИШТЕ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Введіть своє ім'я тут