Окружний адміністративний суд Києва визнав незаконним і нечинним пункт, який позбавляв ВІЛ-позитивних людей права на всиновлення. Про це інформує “Новое время”. 

Перелік захворювань, які перешкоджають українцям всиновлювати дитину був затверджений 10 років тому. Цю справу суд розглядав понад рік.

Коли Міністерство охорони здоров’я ухвалило цей указ, питання ВІЛ/СНІДУ в Україні було вивчено недостатньо, розповів радіо НВ адвокат Віталій Матвєєв. Тоді документ ухвалили на вимогу третього президента Віктора Ющенка.

З того часу поінформованість про хворобу значно виросла. Матвєєв назвав норму про заборону усиновлення дискримінаційною і зазначив, що у законодавстві європейських країнах немає таких обмежень. За його словами, до сьогодні люди з ВІЛ не мали змоги навіть всиновлювати дітей з позитивним статусом.

«ВІЛ-позитивна людина навіть не може оформити опіку над ВІЛ-позитивною дитиною. Вони зверталися в організації, було багато подібних кейсів, які ми збирали на той момент. Були один за іншим відмови, які посилалися на даний дискримінаційний закон. Ми почали вивчати законодавство європейських країн, і там не було такої дискримінаційної норми», — зауважив Матвєєв.

Окружний адміністративний суд Києва ухвалив рішення 28-го жовтня. З цього часу Міністерство охорони здоров’я отримало 30-ть днів на оскарження.

У відповідь на запит Радіо НВ у Міністерстві охорони здоров’я зазначили, що поки що не можуть надати офіційного коментаря. Відомство ще не отримало відповідних документів з Окружного адмінсуду. У МОЗ пообіцяли повідомити про подальший план дій пізніше.

Усиновлення ВІЛ-позитивних дітей

У минулому році українці всиновили всього п’ять ВІЛ-позитивних дітей, а за перші дев’ять місяців цього року — лише трьох. Про це в інтерв’ю Радіо НВ розповіла представниця омбудсмена з дотримання прав дитини та сім’ї Оксана Філіпішина, посилаючись на дані Міністерства соціальної політики.

За її словами, на жаль, в Україні неохоче всиновлюють дітей з інвалідністю або хворобами. Точної статистики, скільки ВІЛ-позитивних дітей потребують усиновлення, немає, але її досвід підказує, що їх у країні може бути більше тисячі.

«Коли відбувається усиновлення, загальна статистика вже розподіляє дітей з інвалідністю, у тому числі ВІЛ-позитивних. Я як екс-керівник органу з захисту прав дитини, якому щодня доводилося підписувати документи на детій, запевняю, що анкети на ВІЛ-позитивних дітей були частими», — наголосила Філіпішина.

Право людини

Всесвітня організація охорони здоров’я не передбачає жодних медичних застережень для усиновлення дітей з боку ВІЛ-позитивних батьків, наголосив в інтерв’ю Радіо НВ Голова Координаційної ради громадської організації 100% життя Дмитро Шерембей.

Він зауважив, якщо людина приймає сучасну антиретровірусну терапію, вона може прожити таке саме довге життя, як інші, і не спроможна інфікувати дитину або інших оточуючих. Шерембей зауважив, імовірно, ВІЛ-позитивних людей, які бажають усиновити дитину не так багато. Проте це основоположне право людини і також право дитини — мати родину.

«Є доступні ліки, найбільш високотехнологічні, які закупила держава для всіх, хто здає тест на ВІЛ. Таким чином людину забезпечують на все життя безкоштовною технологією, яка рятує їй життя», — зауважив Шерембей.

ЗАЛИШТЕ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Введіть своє ім'я тут