6-го листопада до міста Володимира-Волинського вперше робочу поїздку здійснила голова Волинської обласної ради Ірина Вахович. Разом з міським головою Петром Саганюком, його першим заступником Ярославом Матвійчуком і депутатом облради Валентином Кошельником вона побувала в освітніх закладах міста, оглянула 44-квартирний будинок для військових та історико-культурну пам’ятку Городище “Вали ІХ-ХІІІ ст”. 

Одним із пріоритетних напрямків, на який звертають особливу увагу в місті, залишається фізичне виховання та оздоровлення підростаючого покоління. Екскурсію територією міського центру фізичного здоров’я населення “Спорт для всіх” Ірині Вахович провів начальник управління освіти, молоді та спорту виконавчого комітету міської ради Вячеслав Петрук. Сьогодні матеріально-технічна база центру включає стадіон “Олімп” (футбольне поле, 400-метрові бігові доріжки, сектори для стрибків у довжину та висоту), два ігрових майданчики із синтетичним покриттям і два з тренажерним обладнанням. У 2013-му році здано в експлуатацію спорткорпус, до якого входять спортивний зал, плавальний басейн, шахова школа, зали для занять боротьбою, гімнастикою, дзюдо, єдиноборствами, хореографічний та тренажерний зали, роздягальні, методичні кабінети. Створено умови для занять ігровими видами спорту (футзал, волейбол, настільний теніс). При міському центрі фізичного здоров’я населення діє шахова школа, де займаються 30 дітей та 10 дорослих, введено посаду інструктор- методист з фізичної культури та спорту для роботи з дітьми із інвалідністю. На даний час заняття відвідують більше 30 дітей з вадами фізичного розвитку та 6 інвалідів дитинства.

На базі центру постійно проводяться різноманітні спортивно-масові заходи міського, обласного, всеукраїнського та міжнародного рівня серед різних вікових груп – від дітей до ветеранів. Центр став переможцем Всеукраїнського місячника з благоустрою спортивних майданчиків “Спорт для всіх – спільна турбота”, за що був нагороджений тренажерним майданчиком від Міністерства у справах сім’ї, молоді та спорту. Володимир-Волинський міський центр фізичного здоров’я населення є багаторазовим переможцем обласного огляду-конкурсу щодо організації проведення фізкультурно-оздоровчої та спортивно-масової роботи за місцем проживання та масового відпочинку населення.

Ірина Вахович ознайомилася з умовами роботи міського басейну. Силами працівників центру виконується програма щодо безкоштовного навчання учнів плаванню, участь у якій вже взяли більше 4000 дітей та підлітків.

Вагоме питання зміцнення здоров’я дітей продовжили обговорювати із директором навчально-виховного комплексу “Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 3 – ліцей” Анатолієм Матвейчуком, оглянувши спортмайданчик, де було проведено капітальний ремонт вартістю 1857, 2 тис. гривень. У 2019/2020 навчальному році в 45 класах закладу навчаються 1260 дітей, а педагогічний колектив налічує 107 вчителів. Учні школи продовжують отримувати високі досягнення не лише в спорті, а й інших дисциплінах.

Гості переконалися, що мешканці міста, а особливо діти, можуть жити активно і в якісних умовах зміцнювати свій фізичний стан.

У Володимирі-Волинському кожній дитині намагаються забезпечити рівні можливості в реалізації освітніх потреб. Тут є простір для батьків, що виховують особливих діток, які потребують уваги і допомоги. Про це говорили під час зустрічі з Оленою Токарєвою – директором інклюзивно-ресурсного центру, завдання якого – максимально охоплювати реабілітаційними, дефектологічними, психологічними та соціальними послугами дітей з інвалідністю та одночасно виконувати роль міської психолого-медико-педагогічної комісії та консультації. На сьогодні центр відвідують більше 70-ти дітей. Делегація оглянула заклад, де облаштовано ресурсну, ігрову, розвиваючу кімнату, кімнату очікування для батьків та інші приміщення, пристосовані для дітей з порушенням опорно-рухового апарату.

Відвідали також і Володимир-Волинську спеціалізовану школу-інтернат – єдину в області, де навчаються діти з особливими освітніми потребами (порушеннями слуху) із усієї Волині. У 2019-2020 навчальному році тут навчається 100 учнів.

Директор закладу Богдан Гудим зауважує, що в час реформування та змін в освіті перед дитиною з особливими освітніми потребами та її батьками стоїть питання, яку форму навчання та школу обрати – звичайну чи спеціальну. У Міносвіти вважають, що такі діти мають навчатися за інклюзивною формою у звичайних масових школах. Такі дії посадових осіб, на думку керівника закладу, викликають глибоке занепокоєння, адже можуть негативно вплинути на долю найбільш незахищеної категорії – дітей з порушеннями слуху. Сурдопедагоги школи не погоджуються з цією позицією представників влади, які не є спеціалістами у галузі спеціальної освіти і не мають ніяких повноважень руйнувати існуючу систему навчання та виховання дітей з вадами слуху в Україні, яка існує вже понад 200 років. Необхідним є вкрай виважений підхід до внесення змін в існуючу систему навчання дітей з порушеннями слуху. Адже в інклюзивних класах дітям зі значною втратою слуху без висококваліфікованих спеціалістів, без знання спеціальної методики, сурдопедагогів зі знанням жестової мови навчатися досить складно, а деяким – практично неможливо. А масовій школи ще не готові здійснювати освітню, виховну та корекційну роботу з такими дітьми.

За 73 роки існування спеціальна школа дала путівку в життя понад 700 вихованцям, які є успішними працівниками, підприємцями та гордістю міста. Вся освітня та виховна діяльність педагогічного колективу спрямована на впровадження інноваційних технологій спеціальної освіти через педагогічну майстерність педагогів до формування особистості учня, здійснення компенсаторно-корекційної роботи, особистісно-орієнтованого підходу до дітей та підготовки їх до життя в сучасних умовах. На базі школи проходять міські, обласні семінари. Кафедрою сурдопедагогіки НПУ імені М.П.Драгоманова разом з МОН України організована і проведена ХІІ Всеукраїнська науково-педагогічна конференція “Педагогічні читання” на тему “Трансформація психолого-педагогічних теорій в практику навчання і виховання дітей з вадами слуху як інноваційний конструкт”. На базі школи проходять педагогічну практику студенти дефектологічного факультету Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова. Для проведення індивідуальних занять з розвитку слухового сприймання та формування вимови 6 кабінетів обладнано новітніми сурдотехнічними засобами навчання, слухомовними комп’ютерними тренажерами “Живий звук” та “Видима мова”, програми яких періодично поновляються. Крім загальноосвітніх, у школі вивчаються і спеціальні предмети, які допомагають дитині з порушеннями слуху краще зрозуміти навколишній світ, формують мову, розвивають слухове сприймання, здійснюють фізичну, соціальну, психологічну реабілітацію. успішність учнів школи. Якість успішності в середньому становить 75%, учні активно беруть участь і стають призерами конкурсів та олімпіад. Згідно рішень педагогічної ради, кращі учні школи є стипендіатами міської ради. Упродовж останніх 2-х років учні школи виявили бажання приймати участь у ЗНО, та показали хороші результати. Після здачі ЗНО учні отримують можливість навчатися у вищих та середніх спеціальних навчальних закладах України. У 2019 році із 14 випускників 6 навчається в Академії рекреаційних технологій і права на реабілітолога, 1 учениця у Львівському професійно-художньому училищі, 7- трудовлаштовані.

“В усіх напрямках заклад зразковий і, мабуть, один із кращих в Україні такого спрямування. Ми побачили наскільки колектив віддано працює з дітками, наскільки налагоджена робота в методичному плані. Є певні нюанси, адже законодавство певним чином обмежує діток, що там проживають, у кількості днів перебування в закладі. Якщо діти, які доїжджають за 150 кілометрів, згідно законодавства можуть лише 2 рази в тиждень ночувати в школі-інтернаті, то батькам весь свій час потрібно витрачали на їх доїзд. І це абсолютно абсурдна ситуація, тому що якщо держава вклала кошти в будівництво такого закладу, то для чого тепер перешкоджати його роботі? Там просто надзвичайна атмосфера і видно, що дітки перебувають у домашніх умовах. Будемо готувати звернення на Мінсоцполітики щодо цього питання”, – зазначила Ірина Вахович.

Знайомство з освітніми закладами міста продовжили у Володимир-Волинському ліцеї “Центр освіти” Волинської обласної ради, який вважається одним із кращих закладів у місті. Про клопітку роботу над удосконаленням ліцею розповів директор Валентин Вірковський. Умови тут є комфортними і привабливими, а діти створили навчальному закладу прекрасний імідж. Випускники ліцею показують якісну підготовку за результатами ЗНО і вступають у найпрестижніші вузи держави. Заклад пишається спортсменами команди “Ладомир”, які вперше в історії Волині здобули перемогу у національному кубку з футзалу серед жіночих команд. Команда представляє Волинь у різних куточках України є єдиною у Волинській області, яка грає у Прем’єр-лізі великого футболу і футзалу.

Заступник директора Володимир-Волинського вищого професійного училища Андрій Люта ознайомив голову обласної ради з роботою навчально-практичного центру підготовки робітників з професії “Електрозварник ручного зварювання. Електрозварник на автоматичних та напівавтоматичних зварювальних машинах. Зварник”. Завдання, які стоять перед центром, полягають у підготовці за сучасними виробничими технологіями учнів, майстрів виробничого навчання, викладачів спецдисциплін закладів ПТО області, які здійснюють підготовку за професіями зварювального профілю та впровадження отриманого досвіду в навчально-виробничий процес.

Навчально-практичний центр має сучасну навчально-матеріальну базу, що складається з кабінетів професійно-теоретичної підготовки та майстерень, які забезпечені сучасним обладнанням, комп’ютерною та мультимедійною технікою, мають гарний естетичний вигляд. Професійну підготовку в НПЦ здійснюють кваліфіковані педагогічні кадри, які мають найвищий рівень професійної компетентності та кваліфікацію.

“Є тенденція, щоб залишки освітньої субвенції розподіляти на поточні видатки – зарплати, комунальні платежі тощо. Разом з тим, ми сьогодні побачили зразковий центр електрозварювання, який обладнаний за рахунок зекономлених коштів по освітній субвенції. Це приклад того, як важливо поточне перетворити в капітальне, щоб дати в подальшому довгостроковий ефект раціонального використання майна.

 

Якщо раніше всі залишки освітньої субвенції йшли в загальну казну і не можна було в межах області їх розподіляти, зараз ми таку можливість маємо й нам необхідно продовжувати роботу в тому напрямку”, – сказала Ірина Вахович.

Очільниця обласної ради виявила бажання подивитися гуртожиток агротехнічного коледжу, який понад 20 років перебуває в аварійному стані і не використовується за призначенням. Як і інше майно коледжу, це приміщення знаходиться на балансі Міністерства освіти, а фінансування установи здійснюється з обласного бюджету, тому йшла мова про доцільність передачі гуртожитку в обласну комунальну власність, що дасть можливість спільно з містом вирішити його долю.

Спільно з начальником управління житлово-комунального господарства і будівництва виконкому Віктором Фіщуком відвідали і 44-квартирний будинок для військовослужбовців, який будується з 2008-го року Західним управлінням капітального будівництва Міністерства оборони України за кошти цього ж міністерства. Будівництво було призупинене у 2013-му році на стадії 80% готовності, а продовжене у 2015-го році. Процес призупинився у зв’язку з виникненням додаткових робіт, які, за словами генпідрядника, неможливо було передбачити під час розроблення проектної документації.

Оскільки на сьогоднішній день гостро стоїть проблема забезпечення житлом військових Володимир-Волинського гарнізону, очільник міста неодноразово звертався з листами щодо цього питання до Прем’єр-міністра України та Міністра оборони України.

Варто зауважити, що після звернень міського голови фірма-підрядник ТОВ “Вінницька будівельна компанія” активізувала виконання будівельних робіт. Сьогодні в усіх квартирах виконані внутрішні опоряджувальні роботи, змонтовані інженерні мережі. До слова, зараз стан готовності виконаних робіт становить 99%. В період з 2008-го року на будівництво спрямовано майже 21 мільйон гривень. Квартири у багатоповерхівці отримають учасники бойових дій та члени родин загиблих військових.

“Актуальним є також питання об’єктів Міністерства оборони, які на сьогоднішній день є частиною міста, але не перебувають у його власності. Потрібно звертатися до народних депутатів, обласної державної адміністрації, щоб спільно його вирішити. Для Володимира-Волинського це величезна проблема – 25 гектарів земель танкового полку на території міста є, фактично, власністю держави і не використовуються. Можна ці землі використати під ділянки атовцям. Також там є будівлі, що можна переробити на квартири для військових, які їх потребують. Зараз формуємо Стратегію розвитку регіональної політики в Україні і це питання, яке так само актуальне для інших регіонів і міст, обов’язково буде нами винесене”, – зауважила голова облради.

Спільно з директором державного історико-культурного заповідника “Стародавній Володимир” Володимиром Пикалюком побували на території пам’ятки археології Городище “Вали ІХ-ХІІІ ст” та мали змогу познайомитися з історією створення найбільшого різьбленого трону в Україні. Дирекція історико-культурного заповідника висловила прохання в сприянні реалізації проєкту щодо реставрації, пристосування та музеєфікації пам’ятки археології в комплексі земляних валів замку ХІV – XVI ст, що являється унікальною пам’яткою часів князювання Володимира Великого.

Ірина Вахович скористалися нагодою посидіти на троні-рекордсмені, адже за легендою всі, хто це зробить, досягне успіху в державницьких справах, а якщо при цьому загадати бажання, то воно неодмінно здійсниться.

“Іноді ми робимо перший крок в реформуванні, але не маємо кінцевої точки, до чого треба йти, і не знаємо, чи буде позитивний ефект від цих реформ. Ми повинні розуміти, в якому напрямку рухаємося. Отака в мене була мрія на троні”, – зауважила голова облради.

Під час зустрічі піднімали також питання передачі приміщення на вулиці Сагайдачного в міську комунальну власність для розміщення у ньому дитячої бібліотеки, сприяння проведення капітального ремонту бігових доріжок на міському стадіоні “Олімп”, придбання нового житла під будинок сімейного типу, в якому проживає 11 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, оскільки існуюче не відповідає соціальним нормам, порушили теми необхідності передачі земель танкового полку на баланс міста та функціонування повіту й визначення його центру.

Ірина Вахович наголосила, що, розглядаючи майбутній центр повіту, кожне місто має свої переваги, і візит до Володимира-Волинського засвідчив, що місто має свій потенціал, аби стати центром. Міський голова Петро Саганюк подякував голові облради за те, що відгукнулася на запрошення і відвідала Володимир.

“Ірина Михайлівна побачила, чим живе місто, які є проблеми і, думаю, дякуючи їй, будемо спільно їх вирішувати”, – сказав очільник Володимира-Волинського.

ЗАЛИШТЕ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Введіть своє ім'я тут