У Володимирі-Волинському відкрили пам’ятний знак депортованим українцям Холмщини в 1944-1947 роках. Про це інформує сайт “Княжий Град” із посиланням на офіційний сайт Володимира-Волинського.

Відповідно до постанови Верховної Ради України від 08.11.2018 №2608-VIII “Про відзначення на державному рівні 75-х роковин початку депортації українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944-1951 роках” 2019-ий рік в Україні оголошено Роком Пам’яті депортованих українців з Польщі.

Вшановуючи пам’ять жертв депортації з українських земель та з метою інформування громадськості про процес примусового виселення українців із Польщі, Володимир-Волинське культурне товариство “Холмщина” зініціювало встановлення в місті пам’ятного знаку – символічного хреста насильно виселеним з території Польщі холмщакам, а також зібрало спогади депортованих, їх нащадків про важкі поневіряння, яких зазнали після виселення з рідної землі.

На відкритті та освяченні пам’ятного знака були присутні представники товариства “Холмщина”, міський голова Петро Саганюк, помічник народного депутата Ігоря Гузя Андрій Бокоч.

Біля пам’ятника встановили Холмську ікону Божої Матері, яку виготовили випускники Володимир-Волинського педагогічного коледжу.

Довідково:

У 2019-му році виповнюється 75 років від початку депортації з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944-1951 роках українців – автохтонних мешканців цих регіонів.

Сотні тисяч українців було депортовано у примусовому, позасудовому порядку. Загалом, за офіційними даними у 1944-1946 роках. було переселено до СРСР 482,8 тисяч осіб.

У 1947-му році залишки українського населення, біля 150 тисяч осіб, з історичних українських земель у складі Польщі в рамках Акції “Вісла” було депортовано на північ та північний захід Польщі.

У наступні роки (до 1951-го) до УРСР з території Польщі було переселено ще близько 50 тисяч осіб.

Депортація супроводжувалася терором, репресіями, конфіскацією майна, встановленням режиму спецпоселень для депортованих українців, обмеженням їх політичних, соціальних, економічних і культурних прав. Тотальне виселення корінних українців зі споконвічних теренів за етнічною ознакою було ретельно сплановане і брутально здійснене комуністичними режимами Польщі та СРСР. Виселені з території Польщі українці знайшли свою другу домівку в різних регіонах України від Галичини до Причорномор’я, Слобожанщини та Донеччини.

ЗАЛИШТЕ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Введіть своє ім'я тут