В Україні перше вересня- це День знань, а от в Польщі – початок Другої Світової Війни. Тому квіти прийнято приносити до пам’ятників жертвам цієї страшної події, але аж ніяк не дарувати їх вчителям, пише YAVP.PL.

Проте, це не єдина відмінність між польською та українською школами. Про це читайте у нашому сьогоднішньому недільному матеріалі.

На перше вересня не приносять квітів

У Польщі квіти вчителям дарують не першого вересня, а 14 жовтня. Саме ця дата є офіційним святом вчителя. Коли поляки чують, що в Україні існує традиція привітання на 1 вересня, то жартівливо коментують: “Чому?! Це ж день жалоби за канікулами, що закінчились…”. До речі, про жалобу. Друга Світова війна розпочалася 1 вересня, тому у польському інформаційному просторі більшість подій пов’язані саме з вшануванням жертв цією трагедії, а не зі “святом знань”, якого, зрештою, не існує.

Існує “біла” та “зелена” школа

У польській мові зимові та літні канікули називають по-різному. Взимку це “ferie”, а влітку – “wakacje”. З нагоди таких чудових подій у житті кожного школяра існує традиція організовувати спільні виїзди на декілька днів чи навіть тижнів  усім класом чи групою учнів, що навчаються в одній школі. Наскільки давня ця традиція, сказати важко, але, напевно, з’явилася вона не вчора, адже для таких поїздок придумали окремі назви. Отже, поїздка, наприклад, в гори взимку буде називатися “біла школа”. Якщо ж подія відбувається влітку, на сам кінець навчального року – то “зелена школа”.

Існує такий предмет як “Релігія”

У молодших класах (з 1 по 4) під час занять дітей ознайомлюють з основами католицизму. Навчають молитов, правил поведінки в костелах під час служіння, готують до прийняття “комунії” – першого причастя.

Батьки учня можуть відмовитися від вивчення релігії, тоді дитина буде відвідувати заняття з етики, а старші школярі – основ родинного життя.

Перший екзамен здають у 8-му класі, а ЗНО називається “матура”

Ще кілька років тому перший поважний іспит учні польських шкіл повинні були складати наприкінці 4-го року навчання. Проте в результаті реформи шкільної освіти, запровадженої в 2018 році, тепер до кінця 8-го класу можна спати спокійно – жодних державних іспитів.

Наприкінці 8-го класу школярі складають декілька предметів. польську мову, математику та іноземну мову.

Отриманню атестату зрілості передує “матера” – аналог українського ЗНО. За правилами, що діють зараз, обов’язковими є іспити з польської мови, математики, історії та іноземної мови. Іспити з інших предметів учень може скласти за власним бажанням.

До вчителів звертаються тільки пан або пані, а найвищою є оцінка 6 балів

Навряд чи Ви про це не здогадувалися, адже навіть той, хто ніколи не бував в Польщі чув, що там живуть “пани”. У школах до вчителів звертаються по імені, обов’язково додаючи традиційне “пан” або “пані” – пані Марися, пан Матеуш і т.д. Можна звернутися і зовсім без імені. А що, зручно – забув, як звати вчительку, звертайся просто “пані” і ніяких проблем! Польським дітям в цьому плані дуже пощастило. Не потрібно ламати язика, намагаючись вимовити довжелезне ім’я-по-батькові свого викладача, як у нас. Втім, наша рідна Мар`іванна – це вже історія, без якої шкільні роки мали б зовсім інший присмак.

Також варто звернути увагу на різницю в системах оцінювання. У польській школі 6 – це найвищий бал. Зустрічається практика додавання плюсів або мінусів, але це стосується поточних оцінок, а не залікових, що вносяться до офіційних шкільних свідоцтв.

На фізкультурі не здають заліків, а діти самі обирають, чим займатися

Польська освітня система славиться своїм адекватним підходом до фізичної культури. Не намагаючись робити з дітей майбутніх олімпійців, поляки просто виховують у дітях звичку рухатися і жити здоровим життям. Часто спортзал в звичайній сільській школі обладнаний не гірше, а може і краще, приватного спортивного клубу. У багатьох школах є басейни і тенісні корти, доріжки зі спеціальним бігових покриттям і, звичайно ж, футбольне поле. Діти можуть самі обирати, яким видом спорту займатися, і роблять це із задоволенням. При цьому, ніхто нікого не примушує – учні із задоволенням відвідують такі заняття. На них, до речі, відводитися 3-4 години навчального часу щотижня.

Молодші школярі пишуть олівцем, а не ручкою

В Україні це правило тільки збираються вводити, в той час, як у Польщі воно застосовується багато років. Здавалося б, яка різниця, чим писати: кульковою ручкою, чорнильним пером або олівцем? У Польщі вважають, що різниця є і вона дуже суттєва. Олівцем писати набагато легше, м’язи руки менше втомлюються, а помилки можна просто стерти гумкою. Той, хто випробував муки чистописання на власному досвіді, погодиться, що олівець – це найкраще, що цивілізація може запропонувати сучасним першокласникам. До того ж, психологи стверджують, що писання олівцем позитивно впливає на психіку дітей. Без остраху допустити помилку, малюки почувають себе більш комфортно і відчувають менший стрес на уроках. Від себе додамо, що “ефект олівця” поширюється не тільки на молодших школярів, а й на їх батьків. А скільки паперу буде зекономлено! Словом, користь очевидна.

Оцінки не оголошують при всьому класі

“Іванов, сідай, два!” – фраза, що стала шкільним мемом всіх попередніх поколінь, повинна зникнути зі шкільного вжитку. Принаймні, за задумом реформаторів системи середньої освіти України, успішність повинна стати особистою справою учня та його сім’ї, а не надбанням цілого класу. У Польщі прийшли до цього набагато раніше і заборонили вчителям оголошувати оцінки публічно. Також там намагаються не робити уїдливих зауважень з приводу помилок і не заохочують глузування “відмінників” над “двієчниками”.

Група подовженого дня називається

Швєтліца (пол. – świetlica) – звучить трохи смішно і не дуже зрозуміло, але саме так у Польщі називають групу продовженого дня. Як і у нас, це форма позакласної опіки, де діти з користю для себе можуть почекати, поки хто-небудь з дорослих забере їх додому після уроків. На швєтліце роблять домашнє завдання, займаються в гуртках або спортивних секціях. Незважаючи на свої позитивні сторони, дуже часто швєтліці програють польським бабусям. Якщо бабуся поруч, ніхто ні на яку швєтліцу не піде, а з радістю проведе другу половину дня в компанії цієї доброї феї. Недарма, День бабусі та дідуся (польськ. Dzień babci i dziadka) один з найулюбленіших свят. Подію активно відзначають у кожній польській школі 22 січня.

ЗАЛИШТЕ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Введіть своє ім'я тут