Від любові до ненависті, як відомо, лише крок. Ще зовсім нещодавно, у 2017 році дослідники суспільної думки поляків фіксували зростання симпатії до українців з 30 до 36 відсотків. У 2019 році цей показник продемонстрував падіння до 31%: поляки нас дешо “розлюбили”. Натомість, негативне ставлення до своїх найближчих східних сусідів підскочило аж до 40%, тоді як з 2008 року українців стабільно “не любили” 29-34% респондентів.

Чому так сталося та хто насправді “сварить” два народи, розбиралася аналітик Анна Мєжинська (пол. Anna Mierzyńska) для  видання oko.press, – повідомляє YAVP.PL.

Спершу на думку спадає стрімке збільшення кількості українських мігрантів у Польщі, – припускає авторка матерілу. Мовляв, українців у Польщі побільшало, й саме це підігріває роздратування місцевих мешканців. Проте, якщо глибше розібратися в проблемі, виявляється, що нагнітання негативного наративу щодо українців штучне та вписується в типову пропаганду, на кшталт антимусульманської.

Авторка наводять типові тези, які звучать у публічному просторі, аби переконати пересічних поляків, що Україна та її громадяни – зло:

  • Україна є ворожою до Польщі, там процвітає націоналізм тощо;
  • Україна – недодержава, не держава, штучно створена держава тощо;
  • українці – причина зростання безробіття в Польщі, низьких заробітних плат та пенсій тощо.

Навіть цих “постулатів” достатньо, аби здогадатися, звідки ростуть вуха антиукраїнської пропаганди в Польщі. Так, це Росія. На думку oko.press (і з цим важко не погодитися), саме завдяки активній роботі відверто російських та проросійських ЗМІ, Польщею шириться пропаганда, мета якої перешкодити добросусідським стосункам між українцями та поляками.

Доказом цьому служать чимало фактів викриття російських фейків та пропагандиських матеріалів, зроблених журналістами oko.press. Експерти підрахували, що тільки на веб-сайті російського порталу Sputnik Polska з 2014 року щодня створюються в середньому шість повідомлень, які висвітлюють відносини між Україною та Польщею в пропагандиському ключі.

Цікаво, що росіянам завдяки пропаганді вдалося не лише наліпити негативні ярлики на українців, але й відбілити себе, коханих, в очах поляків. Експертка зазначає, що  в польських ЗМІ останнім часом можна спостерігати зменшення негативної інформації про Росію. Симпатія до росіян продовжує зростати з 20% у 2016 році до 28% у поточному. І хоча цю країну та її мешканців поляки люблять найменше (раніше про негативне ставлення до Росії говорили 50% респондентів, а зараз – 43%), не важко припустити, що без активної протидії “промиванню мізків” інформаційну війну росіянам програють не лише українці, але й самі поляки. До того ж, у власній країні.

ЗАЛИШТЕ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Введіть своє ім'я тут