Довірити державі забезпечити своє безтурботне життя на пенсії зараз ніхто не наважується. Однак завжди є альтернатива. Одна з них — недержавні пенсійні фонди.
Роз’яснення про те, як вкладати кошти в НПФ, в чому треба бути обережним і що треба знати оприлюднила “Економічна правда”.

Довірити державі забезпечити своє безтурботне життя на пенсії зараз не наважиться навіть найбільш відважний українець. Жителі західних країн давно перейшли на приватне забезпечення себе пенсією, відкладаючи з молодих літ частину зарплати в недержавні пенсійні фонди — НПФ.

Для американців або поляків біржові зведення про зростання або падіння цін на акції — звичайна справа. Річ у тім, що НПФ вкладають отримані від їх учасників гроші в цінні папери, щоб отримувати від цього прибуток. НПФ вважаються найбільшими світовими інвесторами, де обертаються трильйони доларів.

Для багатьох це буде несподіванкою, але в Україні НПФ працюють вже понад 15 років. У країні налічується 62 НПФ, 20 з яких — з активами понад 10 млн грн. Згідно з офіційною статистикою, на початок 2019 року їхніми учасниками були 855 тис осіб із загальним обсяг коштів понад 2,7 млрд грн.

Що ж таке НПФ і як почати відкладати на забезпечену старість?

Що таке НПФ

В Україні роботу НПФ регулює закон “Про недержавне пенсійне забезпечення”. НПФ — це юридична особа із статусом неприбуткової організації, яка діє винятково для накопичення пенсійних внесків на користь учасників фонду та управління цими активами шляхом інвестування.

Фонд робить пенсійні виплати його учасникам в порядку, зазначеному в законі. НПФ бувають відкриті, корпоративні та професійні. У відкритий фонд можуть робити внески всі охочі, в корпоративний — співробітники конкретних роботодавців, а професійний фонд призначений для профспілок.

Як стати учасником фонду

Учасниками НПФ можуть бути українці, іноземці та особи без громадянства. Внески можна робити в кілька фондів одночасно. Робити внески в НПФ на користь конкретної людини також може компанія, де вона працює, або профспілка.

Є можливість укладення публічного або “цифрового” контракту. У такому випадку учасник НПФ отримує лише повідомлення з реквізитами пенсійного рахунку і логін з паролем для входу у свій кабінет на сайті фонду.

У квітні 2019 року Приватбанк і АЦПО, адміністратор недержавних пенсійних фондів, створили можливість укладення і подальшого обслуговування пенсійних контрактів через систему “Приват24”.

Наразі така можливість доступна тільки в десктоп-версії системи і тільки для Приватфонду і фондів “ОТП пенсія” та “Династія”, але число НПФ буде рости. Щоб скористатися сервісом, у “Приват24” для фізичних осіб потрібно вибрати вкладку “Мої рахунки” і натиснути кнопку “Друга пенсія” (ліве вертикальне меню).

Пенсійний контракт можна укласти і в офісі НПФ.

У контракті потрібно вказати обрану учасником пенсійну схему, період дії контракту, умови його зміни та розірвання, порядок розрахунків між НПФ і його учасником у разі дострокового розірвання контракту або ліквідації фонду, права та обов’язки сторін, розмір пенсійних внесків з умовами їх зміни.

До копії контракту учаснику надаються пам’ятка з роз’ясненнями основних положень пенсійного контракту і копія зазначеної в контракті пенсійної схеми. Також вкладник може попросити надати йому копію статуту НПФ.

Пенсійні схеми встановлюють умови пенсійного забезпечення. Схем є кілька. Учасник може вибирати і змінювати їх раз на півроку. НПФ можуть виплачувати пенсію протягом певного періоду або видати учаснику всю суму відразу.

Розмір виплат залежатиме від того, скільки коштів є на індивідуальному пенсійному рахунку вкладника НПФ, а також від тривалості виплат і формули розрахунку розміру пенсії на конкретний строк згідно з методикою, затвердженою Національною комісією з регулювання ринків фінансових послуг.

Недержавну пенсію учасник буде отримувати в разі досягнення пенсійного віку, визнання його інвалідом, підтвердженого критичного стану здоров’я, виїзду на ПМЖ в іншу країну або смерті.

Пенсійний вік вказується в контракті або за заявою вкладника НПФ, але в такому випадку він не може бути нижчим за пенсійний вік, встановлений законодавством, більш ніж на десять років.

Пенсійні активи є спільним майном чоловіка і дружини, якщо вони накопичувалися під час шлюбу. У разі розлучення пенсійні кошти можуть бути розділені між колишнім подружжям.

Чи є НПФ безпечними

Насправді, в Україні, звичайно ж, бути впевненим на 100% у всьому не можна, але НПФ — це не банк олігарха і не “одноденка”. Принаймні, в Україні складно знайти негативні кейси, пов’язані з умовним “банкрутством” таких фондів.

Є кілька аргументів на їх користь.

По-перше, для НПФ недержавне пенсійне забезпечення — профільна діяльність.

По-друге, активи НПФ і його учасників розділяються, щоб запобігти банкрутству фонду. Якщо НПФ ліквідують, гроші учасників з особистих рахунків переказують в інший фонд, банк або страхову організацію, зазначені в їхніх заявах.

По-третє, обсяги пенсійних виплат чітко відповідають сумі коштів, зазначеній на індивідуальному рахунку учасника фонду.

По-четверте, вартість послуг НПФ жорстко регулює держава.

По-п’яте, щонайменше раз на рік НПФ піддається аудиторській перевірці, результати якої оприлюднюються.

По-шосте, НПФ неможливо закрити шляхом поділу або реорганізації, фонд не може бути оголошений банкрутом та ліквідований за законом про банкрутство.

По-сьоме, є жорсткі обмеження за обсягами вкладень і цілями використання пенсійних активів.

По-восьме, активи НПФ не можуть перебувати в заставі, на них не поширюється стягнення за зобов’язаннями засновників фонду, компаній, які здійснюють платежі на користь учасника та які керують активами НПФ, адміністратора, зберігача фонду та страхової організації.

По-дев’яте, фонд зобов’язаний регулярно публікувати інформацію про свій стан.

Крім НПФ, недержавну пенсію можуть забезпечити страхові компанії через страхування довічної пенсії і банки через пенсійні депозити. Про ці способи — докладніше наступного разу.252

ЗАЛИШТЕ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Введіть своє ім'я тут